PARİS’TE SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALTINDA 1 MAYIS GÖSTERİLERİ

1,666
2 Mayıs 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da işçi sendikaları ile sivil toplum kuruluşlarının tüm çağrılarına rağmen 1 Mayıs kutlamalarının bu yıl beklenilen ilgiyi görmediği dikkat çekti. Hükümetin çıkarmak istediği yeni çalışma yasası gerekçesiyle ‘Paris Ayakta’ adı altında düzenlenen gece eylemlerinde öğrenci ve bazı militanların polisle karşı karşıya gelmeleri ve 1 Mayıs kutlamalarında da buna benzer olayların çıkma ihtimali nedeniyle çoğu kişinin 1 Mayıs’ta gösterilere katılıp hükümetten isteklerini dile getirme yerine pikniğe gitmeyi veya evinde oturmayı tercih ettiği bildirildi.
Başkent Paris’te düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı yürüyüşü için polis, yürüyüş güzergahında olağanüstü güvenlik önlemi aldı. Alana girenler üst aramasından geçirilerek içeriye alınırken, kortejin geçeceği sokak ve caddelerin kesiştiği noktalarda da geniş güvenlik önlemi alındı. Gösteriye katılan bazı maskeli kişilerin “Bizi gazla polis” sloganı atarak polisi sözlü olarak taciz ettikleri görüldü. Durumu gören bazı vatandaşların kortejden ayrılarak evlerine döndükleri gözlemlenirken, sendikalar da kortej güvenliğini sağlamak için büyük gayret sarf etti.
Alınan tüm önlemlere ragmen güvenlik güçleriyle militanlar arasında sözlü başlayan sataşmalar bir sure sonra polisin biber gazı kullanmasıyla her yıl olaysız geçen 1 Mayıs işçi bayramı gösterilerini gölge düşmüş oldu. Polis 20 yakın militanı gözaltına alırken, gösterinin bitiş noktası olan Natıon Meydanına girişlerini engellemeye çalıştı. Gösteri kortejini ikiye ayıran polis, olay çıkarma ihtimali yüksek göstericileri sıkı markaja alarak olay çıkmasını engellerken, bazı militanları gözaltına alarak gösterinin olaysız geçmesini böylelikle sağlamış oldu.
1 Mayıs İşçi Bayramı gösterilerine Paris’teki Türk sol örgütleri ise Yürüyüş başlamadan saatlerce evvel gelip yerleştikleri Bastille meydanında köfte pişirip satış yaptı ve bazı örgütler de davul zurna eşliğinde halay çekerek gösteriye destek verdi. 1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlamalarının buluşma noktası olan Bastille Meydanı sanki Türk Sol örgütlerine reserve edilmiş bir görünüm arz ediyordu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

6 + 1 =