PARİS’TE TÜRK ESNAFIN YÜZÜ GOUSSAİNVİLLE ULU CAMİİ FESTİVALİNDE GÜLDÜ

511
5 Temmuz 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’in yakın banliyösü Goussainville kenti, Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Goussainville Kültür ve Spor Derneği tarafından Goussainville Ulu Camii İnşaasına maddi ve manevi katkı sağlaması için düzenlendi. Düzenlenen Festival çerçevesinde Goussainville Kent Merkezi’nde geleneksel Türk yürüyüşü de gerçekleşti.

Paris’te 6’ncı Franco-Turc Goussainville Festival’ine beklenilenin üzerinde büyük bir ilgi oldu. Fransa’nın başkenti Paris’in Goussainville banliyösünde yaşayan Türk ve dostlarını buluşturan 6’ncı Franco-Turc Goussainville Festivali coşkuyla başladı. 3 gün süresince ilgi odağı olan festivale binlerce kişinin katıldığı öğrenildi. Festivalin açılışı Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe yaptı. Goussainville Ulu Camii yararına 6’ncı kez düzenlenen Festival için sponsor olan firmaların standlarını birlikte ziyaret eden Başkonsolos Sponsor olan esnafla bir süre sohbet etti.

Ayrıca Festivale, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe’nin yanı sıra , Paris Din Hizmetleri Ataşesi İbrahim Işıtan, Goussainville Belediye Başkanı Abdelaziz Hamida ve Belediye Başkan Yardımcısı Türk asıllı Melsa Arlak Ceylan , Konsolos Reyzan Acar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Tuğçe Elif Nakhoul’ ile Fransa’nın çeşitli kentlerinde faaliyet gösteren Türk Sivil Toplum Örgütü Başkan ve yöneticileri iştirak etti.

Goussainville belediyesinin izniyle geniş bir alana kurulan tarihi Safranbolu evleri maketleri altına sağlı sollu kurulan sponsor firma standları festivali izlemeye gelen vatandaşlara yiyecek ve içecek, hediyelik eşya haricinde kitap giyecek ve bir çok benzeri konuda hizmet verdi.

Goussainville Ulu Camii kadın kolları üyelerinin kurdukları standlarda göz önünde hazırladıkları gözleme, börek ve lahmacun gibi yiyecekler istiyenlere sıcak olarak ikram edildi. Gösteriler için kurulan platform ve çevresine Türk ve Fransız bayrakları asıldı. Türkçe sözlü müzikler çalındı.

Festival’in açış konuşmasında, Goussainville Ulu Camii Derneği Başkanı Mustafa Çelebi Yaptığı konuşmada, Festival’in düzenleme amacının Cami yararına olmasının dışında Goussainville ve çevrede yaşayan vatandaşlarımızı buluşturmayı amaçladığı gibi aynı bölgede yaşayan yabancıların da hafta sonu Festival için gelip ziyaret edip burdaki imkanlardan faydalandıklarını ve Türk kültürü tanıma imkanı bulduklarını söyledi.

Goussainville Ulu Camii yönetiminin organize ettiği ve Goussainville’de 3 gün süren “Goussainville Franco-Turc Festivali” Geçen yıllarda olduğu gibi Başkonsolos Serdar Belentepe ve Paris Din Hizmetleri Ataşesi İbrahim Işıtan, Goussainville Belediye Başkanı Abdelaziz Hamida ve Belediye Başkan Yardımcısı Türk asıllı Melsa Arlak Ceylan ve Türk sivil toplum örgütü başkan ve yöneticileri ile kalabalık bir vatandaş kitlesi katıldı.

Tüm Festival etkinlikleri 3 gün süresince Paris ve çevresindeki Türk toplumu yanı sıra Fransızların da ilgisini çeken festivalde, Hollanda’dan mehter takımı, Almanya’dan Türk folklor ekibi ve Türkiye’den gelen Ankaralı Yasemin, Turgay Başyayla, Resul Aydemir, Tur,an Şahin, Tahsin Terzi, Alem Show, Ayda Dans Akademisi gibi sanatçıların yer aldığı festivalde 3 gün boyunca festivale gelenler gönüllerince eğlendiler.

Festivalde stand kuran esnaf festival sayesinde yüzümez güldü derken, Ordu ilimizden özel olarak festivale katılan hepsi birir sanat eseri olan el yapımı tablolar, Ulu Camii İnşaası yararına açık arttırmayla satışı yapıldı, tabloları getiren ve bu işin eğitmenliğini yapan hanfendi, Ulu Camii için biriz de bir katkımız olsun dedik ve çıktık geldik dedi.

Ayrıca Ulu Camii yararına gönüllü olarak çalışan Ulu Camii Kadın kolları üyelerinin hazırladıkları yiyecekler türk mutfağının lezzetini tanıttılar, Goussainville Kültür ve Spor Derneği Gençlik kolları üyelerinin festivalde yaptıkları çalışmalar festival katılan vatandaşlarımızın takdirini kazandı.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 78 = 79