PARİS’TE TÜRK RESTAURANTI OCAK BAŞI MON CHALET GRİLL

1,607
9 Kasım 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te Türk mutfağını yıllardır döner kebap temsil ediyordu. Daha doğrusu Türk mutfağını tanımayanlar bizim mutfağı döner kebaptan ibaret sayıyorlardı. Gerçi onu da komşumuz Yunanlılar ismini değiştirip sandviç Greek olarak pazarlıyorlardı. Döner esas sahiplerine dönerken, işi bilen de bilmeyen de boş bulduğu mekanı kiralayıp döner çeviriyordu.

Son bir kaç yıl içinde Paris’te Türk mutfağı adına çok güzel şeyler olmaya başladı. Yeni yeni mekanlar yep yeni konsept uygulayarak kapılarını açtılar.Fransa’daki Türk toplumu göğsünü gere gere bizim de mutfağımız bu diyebileceği restaurantlar açıldıkça kalite ve mekan konforu da yükseldi. Şimdiler de Paris ve banliyölerinde Ocak Başı et lokantaları pek revaçta, bilhassa akşamları dolup taşıyor çoğu zaman oturup yemek yiyecek boş masa bulmak kolay olmuyor.

Paris’teki Ocak Başı et lokantalarından biri de Paris’in Kuzey banliyösü Livry Gargan ‘da açıldı. Mon Chalet Grill Ocak Başı, ismine çok uygun bir şekilde dizayn ve dekore edilmiş. Mekana dışarıdan baktığınız zaman, dağ eteklerinde kurulmuş Chalet’i andırıyor, içeri girdiğiniz zaman duvarlar tahta ile kaplanmış, bir de Ocak Başı özel bakırdan hazırlanmış olduğunu görüyorsunuz. Mevlüt Eruzun ve ortağı Mehmet Yazgan, mekanı zevklerine göre ve ismine layık bir şekilde çok güzel dekore ettirmişler.

Mon Chalet Grill Ocak Başı restaurant tam olmasa da biraz anlattığımı sanıyorum. Dekor dizayn yenilip içilmiyor. Burası bir et ve kebap lokantası haliyle biraz da pişirilen kebaplardan, hazırlanan mezelerden söz etmek istersek, en az 8 çeşit meze var menüde, salata çeşitleri mevcut. Türk mutfağındaki tüm ızgara çeşitleri mevcut.Döner kebap hariç ! Alinazik’ten beyti kebaba, tereyağlı lokum kebap, Adana, Urfa benzer kebap, ızgara köfte, Tatlı çeşitleri de aynı keza mevsime uygun tatlıları bulabilirsiniz. Türk şefler meze ve kebapları hazırladıkları gibi ızgara balık da pişiriyorlar.

Değerli okurlar, benim anlatabileceğim bu kadar, daha yokmu derseniz ?. Elbette var. Pide çeşitlerinden bahsetmedim. Künefeyi sürpriz olarak gizlemek istemiştim ama. Daha yazmadığım bir hayli şey var. Biliyorum şimdi Türk kahvesi de varmı diye soranınız olacaktır ! . Türk kahvesi pişirilmeyen restaurant ben türk restaurant demem diyor. Mekanın sahibi Mevlüt bey, ince belli cam bardakta çay da ikramımız, derken çay ve ayran’ın sinyalini veriyor. Eh, ne diyelim ailenizle bir gün bu mekana uğrayıp kendinize bir ziyafet çekin demek düşüyor bana.

Adres : 17 avenue aristide briand 93190 Livry-Gargan
Tel : 01 41 54 22 39

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

7 + 1 =