PARİS’TE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN 100.YILI RESEPSİYONU DÜZENLENDİ.

305
31 Ekim 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü vesilesiyle, Paris Büyükelçiliği ev sahipliğinde Cumhuriyet Bayramı Kutlama Resepsiyonu düzenlendi. Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Yunus Demirer,Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gülnur Aybet, Türkiye’nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Daimi Temsilcisi Kerem Alkin’in ev sahipliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü dolayısıyla Türkiye’nin Paris Büyükelçiliğinde Kutlama resepsiyonu düzenlendi.

Bu yıl ki kutlamalar, Türkiye Cumhuruyeti’nin 100. Yılı dönümü vesilesiyle, Paris’teki üç temsilci Büyükelçi ile Başkonsolos ve Askeri Ataşe Resepsiyona gelen davetlileri birlikte selamladılar. Cumhuruyeti’nin 100. Yılı kutlamasına, Fransa Dışişleri Bakanlığında Avrupa Birliği Genel Müdürü David Cvach,UNESCO Yürütme Kurulu Başkanı Tamara Rastovac Siamashvili, Fransa’da Ulusal Meclis Türkiye-Fransa Dostluk Grubu Başkanı ve milletvekili Guillaume Garot, OECD ve UNESCO bünyesindeki farklı ülkelerin daimi temsilcileri ile Fransa’daki dost ülkelerin Askeri Ataşeler Türk Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri ile Türk iş çevrelerinin temsilcileri ve Türk Vatandaşları katıldı.

Resepsiyonda, Türk Milli Marşımız İstiklal Marşı ve Fransız milli marşı La Marseillaise okunduktan sonra Büyükelçi Demirer günün anlamına binaen bir konuşma yaptı. Demirer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim mesajının bir kısmını okudu. Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünü kutlayan Demirer, “Cumhuriyet’in ilanı, biz Türkler için Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Anadolu’daki bin yıllık egemenlik ve bağımsızlığı korumak ve yaşatmak için milletin eşi görülmemiş bir mücadelesinin ve iradesinin sonucudur.” dedi.

Büyükelçi Demirer, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Türk halkının, savaşın verdiği ağır hasara rağmen ülkenin yaşanabilir ve modern bir devlet olması için büyük çaba harcadığını belirtti. Son 100 yılda Türkiye’nin çok sayıda sınav verdiğini ifade eden Demirer, Türkiye ve Fransa arasında 5 asırlık diplomatik ilişkiler olduğunu kaydetti. Demirer, Batı’da 1921’de Ankara’daki hükümeti tanıyan ilk ülkenin Fransa olduğunu hatırlatarak, “Fransa, Türkiye’nin modernleşme tarihinde önemli bir rol oynadı.” dedi.

Büyükelçi ayrıca, Türkiye’de meydana gelen deprem için Fransa’nın verdiği desteğe dikkat çekti ve teşekkür etti. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin Milli Hava Yolu THY, Cumhuriyetin 100. Yılı Dolayısıyla Türkiye’yi tanıtma amaçlı olarak 4 adet ekonomik 2 adet de Business Class bilet hediye çekilişi yapıldı. Konuşmanın ardından davetlilere Türk mutfağının geleneksel yemek lezzetleri ile içecekleri ikram edildi.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

2 + 7 =