AVRUPA’NIN EN BÜYÜK CAMİ VE KÜLLİYESİNİN TEMELİ STRAZBURG ATILDI

1,951
16 Ekim 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Avrupa’nın En Büyük Cami ve Külliyesinin Temelleri Atıldı. Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan ve yıllarca Avrupa’nın en büyük camisi olarak bilinen Eyüp Sultan Camii’nin külliye olarak da halka hizmet vermesi için temel atıldı. Fransa İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı tarafından 1996 yılında satın alınan ve o tarihten itibaren cami olarak kullanılan eski fabrika binasının yerine Osmanlı mimari özelliklerine uygun bir şekilde külliye inşa edilecek.
Avrupa’nın en büyük cami olarak inşaa edilecek olan Eyüp Sultan Cami, biri büyük diğerleri 27 küçük kubbeden oluşacak 44 metre yüksekliğinde çift minareli cami ve külliye inşaatının temeli düzenlenen törenle atıldı.Cami yaklaşık olarak 30 milyon Euro gibi bir meblağ harcanarak hizmete açılmış olacak.
Temel atma törenine, Türkiye’den özel olarak davet edilen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, belirlenen program çercevesinde bir konuşma yaptı ve temel atma törenine katılmadan Strazburg’dan ayrıldı.Avrupa’nın en büyük cami külliyesi olacağı açıklanan temel atma törenine, Strazburg valisi, belediye başkanı, senatör ve eski milletvekillerinin yanı sıra Strazburg’daki inanç kuruluşlarının temsilcileri ile Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Suudi Arabistan’ın Paris büyükelçisi ve Türkiye’nin Strazburg Başkonsolosu Özgür Çınar katıldı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 17 = 18