TAKSİCİLERİN GREVİ PARİS TRAFİĞİNİ FELÇ ETTİ

560
13 Ocak 2024 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris ve çevresinde yolcu taşıyan taksi şoförleri, hükümetin çıkarmayı planladığı sosyal güvenlik finansmanı yasasının 30. maddesine ilişkin artan memnuniyetsizliklerini dile getirmek üzere taksi şoförleri yollarda vites küçülterek, kaplumbağ hızı bağlamında yolcu almaksızın yola çıkan taksiler trafiği ulaşımı aksattılar.

Cuma günü, sabahı kaplumbağ yürüyüşü hızı uygulayan taksi sahibi ve şoförler, Roissy Charles-de-Gaulle hava limanından Paris’e kadar taksiler yılları tıkayarak sosyal güvenlik yasasını protesto ettiler. Élite Taxi France derneği tarafından düzenlenen bu eylem, sosyal güvenliğin finansmanı kanununun 30. maddesine ilişkin artan memnuniyetsizliği ifade etmeyi amaçlıyor.

Bu tartışmalı yasa, taksilerin hastaları hastanelere veya sağlık merkezlerine taşırken yolculukları birleştirmesini gerektiriyor. Taksi sürücülerin programlarını yönetmek için kurulacak dijital bir platform tarafından yönetilen bir araç paylaşımı sistemi kurulacak. Mesleğe saldırı olarak algılanan bu yeni düzenleme taksi sahiplerini memnun etmediği için eylem yaptılar.

Göstericilerin amacı, seslerini resmi mercilere duyurup bu mevzuatın gözden geçirilmesini ve gereken düzenlemenin sağlanmasını istiyorlar. Bu gergin durumdan olumlu bir sonuç çıkması umut ediyorlar. Aksi taktirde taksi sendikası temsilcilerinin aynı gün Ulaştırma Bakanlığı’na gelip Bakanla görüşmeleri bekleniyor.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

2 + 3 =