PARİS 61 TRABZON DERNEĞİ’NDE: AVUKAT SONGÜL TOP İLE FRANSA’DA HUKUKİ HAKLAR SOHBETİ

78
5 Temmuz 2024 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’in Banliyösü Sarcelles’de faaliyet gösteren Paris 61 Trabzon Derneği, yönetimi, üyelerinin ve çevrede yaşayan Türk vatandaşlarının, Fransa’daki hukuki haklarının bilinmesi konusunda Türkiye Cumhuriyeti Paris Başkonsolosluğu’nun danışma avukatlarından, Avukat Songül Top’u dernek binasına davet ederek ” Yaşanılan ülkede hukuki haklarımız nelerdir ? adlı konferans sohbet toplantısı düzenledi.

Paris 61 Trabzon Derneği Başkanı Güngör Öztürk,sohbet toplantısına katılan dernek üyelerine, “Avukat Songül Top hanıma, Fransa’daki hukuki haklarınızla ilgili bilmek istediğiniz sorularınızı sorabilirsiniz ” sözleriyle başladığı hukuki sohbet toplantısını başlattı.

Paris 61 Trabzon Derneği eski başkanlarından ve aynı zamanda Gonasse Belediyesi encümen üyesi olan Müfit Birinc, söz aldı ve Avukat Top’a kısaca Paris 61 Trabzon Derneği’nin faaliyetleri hakkında bazı bilgiler veren Müfit Birinci,üyelerin genel olarak edinmek istedikleri hukuki bilgilerin işveren-işçi arasındaki haklar ile son yıllarda, Fransa’da yasal oturma izinlerinin uzatılması konusunda Valiliklerden randevu alma sıkıntısı olduğunu dile getirdi ve bu konuda yapılması gereken nedir ? dedi.

Avukat Songül Top, Paris’te hukuki bir sıkıntı oldumu en kısa zamanda T.C. Paris Başkonsolosluğuna ulaşıp bizimle irtibata geçebilirsiniz. Bu çok önemli.Bunu bilmelisiniz derneğizin üyelerinden Mehmet beyin bir sorunu vardı ve kendisiyle görüşmüştük yaklaşık 2 ay önce, kendilerine gerekli bilgileri vermiştim.

Genel olarak vatandaşlarımızdan gelen sorular bize şunlar oluyor. Boşanma davaları, gerek Fransa’da gerek Türkiye’de bu konuda biz gerekli bilgilendirmeyi bu soruları soranları bilgilendiriyoruz. Diğer bir konu da şu oluyor, Türk vatandaşları ilegal bir şekilde buraya geliyor. Bazıları sadece Şengen vizesi alarak Fransa’ya
geliyorlar, burda iş bulup çalışıyor. Çalıştığı iş yerinden mutlaka maaş bordrosı alması gerekli, yasal hak kazanabilmesi için düzenli olarak 3 yıl çalıştığını belgelemesi gerekiyor.Elinde kontrat olsa bile geçerli olmuyor. Yani kontrot da yeterli olmuyor, her yıl düzenli olarak vergi beyannamesi vermesi gerekiyor. Fransa bu konuda çok hassas bilesiniz.

İşçi ve İşveren arasındakihukuki kurallardan da bilgi veren Avukat Songül Top, bazı müvekkillerim gittikleri diğer avukatlara gerçekleri belirtmemişler, haliyle işleri yerinde yürümediği için avukatı ilgisizlikle itham edip bana dosya getiriyorlar, dosyanın eksik olduğunu ve gerekçelerinin yetersiz olduğunu belirtiyorum. Ben baştan şunu belirtiyorum, dürüst müvekkil istiyorum, bundan dolayı kendi kabinemde kabul edeceğim müvekkilimden dürüst gerekçelerle gelmesi durumda onu sonuna kadar savunabileceğimi de ifade ediyorum.

Bir başka konu, Türkiye ile Fransa arasında varılan banka bilgi aktarımı konusunda yaşanıyor. Fransa’da yaşıyorsanız Türkiye’deki banka hesap bilgilerini bildirmeniz gerekiyor.Şayet bildirmezseniz her hesap başına Fransa beş bin euro ceza uyguluyor. İki ülke arasında varılan anlaşma aslında, sizlerin banka hesabınızda bulunan üç beş lira sorunu değil, kara para aklama bunun için bu işlem yapılıyor, yoksa size miras kalmış belgesi bilgisi olan hesap için bir işlem gerekmediğini de ifade eden avukat Top, Fransa’da sosyal yardım alanların Türkiye’de en fazla üç ay kalabilecekleri, bu yasanın da gelecek yıl yasallaşacağını söyledi.

Avukat Songül Top, Fransa’da yasaların her geçen yıla göre daha da sertleştiğine dikkat çektiği bilgilendirme konuşmasında, kurallara uyulduğu sürece yeni yasaların kimseye bir zararı olmuyacağını belirtip, yasal haklarınızı istediğiniz zaman Başkonsolosluk bünyesinde görev yapan biz avukatlardan istediğiniz hukuki bilgileri arabilirsiniz dedi.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 4 = 11