BAŞKONSOLOS KADIOĞLU,RANDEVULU SİSTEME GEÇİŞ NEDENİNİ AÇIKLADI

6,278
2 Mart 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’nda başlatılan randevu sistemli konsolosluk işlemlerin yapılması konusunda, Başkonsolos İhsan Emre Kadıoğlu, vatandaşlarımızı bilgilendirmek için açıklamalarda bulundu. Bildiğiniz üzere Başkonsolosluk olarak bu yeni binamıza 2009 yılında taşındık. Önceki yıllardan farklı olarak çok daha geniş rahat bir ortamda vatandaşlarımıza 2009 yılından bu yana hizmet sunmaktayız. Geri kalan 6. senede gördük ki bu binamız vatandaşlarımız tarafından sahiplenilmiş durumda. Sadece Konsolosluk hizmetleri olarak değil aynı zamanda sosyal faaliyetler konusunda, insanlarımızın biraraya gelmesinde imkan sağlayan ortamlar ve toplumumuzun ortak ihtiyaçlarına cevap vermeye yönelik çalışmaların yapıldığı bir merkez haline dönüşüyor. Elbette geçen sene burda iki tane seçimi arka arkaya kısa zamanda yapmış olmamızın da önemli bir etkisi oldu vatandaşlarımızın binamızı sahiplenmesi konusunda. Yaklaşık olarak sene içerisinde 15. Yakın toplantıyı burda derneklerle işbirliği halinde düzenledik ve geniş katılımlara ulaştık. Bu bahsettiğim boyut elbette insanlarımızın konsolosluk hizmetlerinden daha da bağımsız olarak gerçekleşti.
Başkonsolosluklardan aldıkları hizmetin bir başka boyutu, fakat biz istiyoruz ki artık binamızda geçmiş senelere nazaran Konsolosluk hizmetlerinden çok daha öte bir aşamaya geldiğini hep beraber paylaşalım ve bunu daha da ileri götürmek için ortak bir çaba ortaya koyalım. Şu andaki ortamımıza göre yaklaşık sene içerisinde 400 ile 500 vatandaşımız günlük olarak Başkonsolosluğumuza Konsolosluk hizmetleri için başvuruda bulunuyorlar. Başvuran vatandaşlarımızın ortalama bekleme süreleri elbette servislere göre değişmekle beraber yarım saat ile 45 dakika arasında olduğunu tahmin ediyoruz. Kısa sürede işlemler hallediliyor vatandaşlarımız özel bir sıkıntı olmadığı taktirde aynı gün içerisinde işlemlerini bitirerek başkonsosluğumuzdan memnuniyetle ayrılma imkanı buluyorlar. Yeni dönemde hem bizlerin biraz önümüzü görmemiz açısından hemde vatandaşlarımızın kendi günlük planlamalarını daha sağlıklı bir şekilde yapabilmelerine imkan vermek açısından peyder pey sistemler ve servisler üzerinden konsolosluk hizmetlerinde randevu sistemine geçiş yapıyoruz. Daha önce bunu pasaport işlemlerinde başlatmıştık geçtiğimiz senelerde, en son olarak Meclisi’mizde Kabul edilen dövizli askerlik kanunu’ndaki değişiklikle beraber askerlik hizmetlerinde de askerlik işlemlerinde de randevu sistemine geçiş yaptık. Geçtiğimiz ay başında, yine malumunuz dövizle askerlik rakamının 1000 Euro’ya düşmesinin hemen ardından yoğun bir şekilde vatandaşlarımızın başvurusu oldu bize, her ne kadar zaman anlamında 1000 Euro’luk işlem dövizle askerlik hizmeti işlemi zaman anlamında bir kısıtlamaya tabii olmasa da anlıyoruz ki vatandaşlarımız bu işlemleri en kısa zamanda yapıp askerlikle ilgili teskere belgelerini hemen ellerine almak istiyorlar. Bizde kendilerine en hızlı bir şekilde bu hizmeti vermeye çalışıyoruz. Askerlik hizmetlerindeki randevu sisteminde gördük ki hem vatandaşlarımız hem çalışanlarımız hem bu konuda hizmet veren bankalar gibi diğer konularda ortaklık yaptığı diğer kurumlar randevu sisteminde olduğu zaman hem planlama açısından hemde işleyişin zamana yayılması açısından daha sağlıklı bir öngörü yapabiliyorlar.
Şu ana kadar ki görüntümüzde hem gelen vatandaşlarımızdan aldığımız geri dönüşümler hem çalışanlarımızdan aldığımız geri dönüşümler randevu sisteminin çok daha sağlıklı bir şekilde işlediği ve memnuniyetin git gide artmakta olduğu yönünde, arzu ettik ki bu sistemi noter servisimizde noter hizmetlerinide hayata geçirelim. Bizim Başkonsolosluk olarak bu güne kadar en yoğun sevrislerimizden bir tanesi genelde nüfus servisinin hemen arkasında noter servisimiz olmuştur. Bunun sebeplerinden biri noter işlemlerinin bireysel olarak yapılan işlemlerin ortalama olarak daha fazla vakit alması gelen vatandaş sayımızda dönemsel olarak arttığı zamanlarda bekleme süresi maalesef arttığı günler yaşadık. Bu durumlarda vatandaşlarımızın olabilecek mağduriyetlerini engellemek açısından noter servisimizi de 14 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçiyoruz. www.konsolosluk.gov.tr internet ardesi üzerinden randevu alan vatandaşlarımız hem o randevu günlerinde işlemlerini yapılacağından emin olarak buraya gelecekler hem de sistem üzerinden gerekli evraklar hakkında kısa da olsa bir bilgilenme edinecekler. Baktığımız zaman hem bizim personelimizin gelecek vatandaşlarla ilgili işlemlerle hakkında önceden kendini hazırlayabilmesi hem de vatandaşlarımızın başkonsolosluğumuza gelmeden once planlamalarını yapabilmeleri ve gerekli evrakları da eksiksiz olarak getirebilmeleri açısından bu sistemin çok daha işlevsel boyuta taşıdığını görüyoruz eminim ki 14 Mart 2016 tarihinden itibaren noter servisimizi de bu işlemleri daha sağlıklı şekilde hep birlikte daha da ileriye görüreceğimizi düşünüyorum.dedi.
VATANDAŞLARIMIZ RANDEVULU İŞLEM SİSTEMDEN BEMNUN OLDUKLARINI SÖYLEDİLER
Konsolosliklarda, ilk önce başlatılan randevulu pasaport edinme sisteminin ardından, askerlik işlemler de randevu alarak yapılıyor. Bu konuda askerlik işlemlerini randevu isstemiyle yapan vatandaşlarımızla yaptığımız görüşmede, bu sistemden son derece memnun olduklarını söylediler. Paris’te yaşayan Ankaralı Murtaza Abdal adlı vatandaşımız, bedelli askerlik işlemi için randevu aldığını, Konsolosluktaki askerlik servisinde ve işbank’a askerlik bedelinin ödemesi dahil olmak üzere 09 –13:00 saatlerin arasında 5 saat gibi bir süre içerisinde tüm işlemleri bitirdiğini söyledi. İş yerinden aldığı bir günlük izinle yarım gün içerisinde çok kolay bir şekilde beklemeden işlemlerinin yapıldığını söyleyen vatandaşımız, randevulu sisteme geçişin çok yerinde bir karar olduğunu ifade etti.
Paris’te yaşayan Gaziantepli Yunus Emre Korkmaz ile Urfalı Can Şeyhmüslüm, adlı vatandaşlarımızla da bedellik askerlik için yeni yasada belirlenen 1000 Euro’luk bedel paralarını ödedikleri İşbank’ın Paris şubesinde görüştük. Sabah saat 09:00 da İşbank’a geldiklerini ve belirlenen bedeli bankaya ödediklerini söyleyen vatandaşlarımız, banka işleminin bitmesinin ardından Paris Başkonsolosluğu’nun yolunu tuttular aynı gün işlemlerini tamamlamak için. Önceden randevu aldıkları için işlerinin çok kolay yürüdüğünü anlatan Urfalı Can Şeyhmüslüm, istesem daha 16 yıl askerliğimi erteletme şansım vardı. Ama çıkan yasadan faydalanmak ve kafamdan askerlik sorununu çıkarmak için yasa çıkar çıkmaz müracaatımı yaptım ve Konsolosluğun internet sitesinden randevumu aldım bir gün içerisinde tüm işlemlerimi bitirim bir daha askerlik sorununu düşünmeyeceğim. Belerlenen bedeli herkesin ödüyecek gücü olduğunu düşünüyorum çok iyi oldu dedi. Gaziantepli Yunus Emre Korkmaz ise, biz bugün geldik tüm işlemlerimizi bitirip rahat edeceğiz, askerlik yapmamış olanlara tavsiyemiz bu işi biran evvel bitirsinler rahat etsinler. Benim daha 19 yıl erteletme hakkım olduğu halde erteletmeye gerek görmedim bu işi kısa sürede halletmeyi düşündüm. Bugün yapıp bitireceğim işlemlerden yalnız ben değil anne ve babam da rahat edecekler benim askerlik sorunumu düşünmeyecekler. Dedi.

PARİS BAŞKONSOLOSLUĞU’NUN RANDEVULU İŞLEM YAPMA SİSTEMİYLİ İLGİLİ DUYURUSU
Vatandaşlarımıza sunulan konsolosluk hizmetlerinin daha etkin ve hızlı şekilde yürütülebilmesi amacıyla, noter işlemleri için Başkonsolosluğumuza yapılacak başvurularda 14 Mart Pazartesi gününden başlamak üzere randevu sistemi uygulamasına geçilecektir. Bu çerçevede önemli hususlar aşağıda sunulmaktadır.-Randevu işlemleri sadece http://www.konsolosluk.gov.tr adresinden yapılabilmektedir. Telefonla veya e-postayla randevu alınması mümkün olamamaktadır. -Başkonsolosluğumuza yapılan dövizle askerlik ve pasaport başvurularında da randevu sistemi uygulaması devam etmektedir. -Noter, dövizle askerlik ve pasaport işlemleri için başvuruda bulunacak vatandaşlarımızın www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden e-randevu bölümü altında “Paris Başkonsolosluğu”nu seçerek randevu kayıtlarını yaptırmaları ve randevu günlerinde nüfus cüzdanları ve gerekli belgeleriyle birlikte Başkonsolosluğumuza şahsen müracaat ederek sıra numarası almaları gerekmektedir.
-Randevu kaydı bulunmayan vatandaşlarımızın noter, dövizle askerlik ve pasaport işlemi başvurularının kabul edilmesi mümkün olamayacaktır.-Randevu işlemleri T.C. kimlik numarasıyla yapılmaktadır ve her bir kişi için ayrı randevu alınması gerekmektedir. Herhangi bir nedenle randevu gününde Başkonsolosluğumuza gelemeyecek olan veya randevu saatlerini değiştirmek isteyen vatandaşlarımızın www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinde gerekli adımları takip ederek iptal/değişiklik işlemi yapmaları önem arzetmektedir.-Randevu sistemi yalnızca “…@yahoo.fr, …@gmail.com, …@hotmail.com” gibi e-posta adreslerini geçerli kabul etmektedir. Tüm konsolosluk işlemleri için gerekli belgeler hakkında Başkonsolosluğumuzun web sitesinin (www.paris.bk.mfa.gov.tr) “Bilgi Notları” bölümünde detaylı bilgiye ulaşılması mümkündür.
www.konsolosluk.gov.tr

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

4 + = 7