CUMHURBAŞKANLIĞI 2’NCİ TUR İÇİN OY VERME İŞLEMİ FRANSA’DA BAŞLADI

429
20 Mayıs 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te Cumhurbaşkanı Seçimi için uzun kuyruklar oluştu. Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turundaki oy kullanma işlemi nedeniyle Paris Başkonsolosluğu önünde uzun kuyruklar oluştu. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı Türk vatandaşları, oy kullanmak için erken saatlerden itibaren oy kullanmak için Paris Başkonsolosluğu’na akın ettiler.

Paris’teki yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı Türk vatandaşları, yerel saat ile 08.00’den itibaren Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turu için oy sandıklarının bulunduğu Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’nda oylarını kullanmaya başladılar. Başkonsolosluğun bulunduğu Sevres sokağında başından Konsolosluk binasına yaklaşık 800 metrelik kuyruk binanın sokağını kaplarken, oy kullanma merkezinde ve çevresinde güvenlik önlemleri alındı.

Yetkililerden edindiğimiz bilgilere göre, Oy kullanma işlemlerinin başladığı ve bittiği saatlerin ilk tura göre birer saat uzatılarak 8:00 – 22:00 saatleri arasında oy kullanma imkanı tanındığı belirtildi. İlk tur seçimlerde hafta içi 10 olan sandık sayısı hafta sonlarında 15 çıkarılmıştı. 2’nci tur için zaman darlığı göz önünde bulundurularak sandık sayısı 30 yükseltilerek, oy kullanma işlemleri böylelikle hızlandırılmış oldu. Seçmenler, oy kullanma sırasının uzunluğunu görüp dönenler olduğu gibi, bekleyip 30 dakika içinde oylarını kullandıklarını söyleyenler de oldu.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

9 + 1 =