DENİZLİ’DE 2002 YILINDA BULUNAN KOCABAŞ FOSİLİ PARİS’TE TANITILDI

1,429
11 Aralık 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Denizli kentinde bulunan ve “Denizli Adamı” adı verilen kafatası fosili ile ilgili her iki yılda bir düzenlenen bilim konferansı çerçevesinde akademik çalışmalar üzerine değerlendirme konferansı düzenleniyor. Konferans düzenlemesiyle ilgili olarak İlk olarak 2014 yılında Paris’teki Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nde düzenlenen etkinlikte Fransızlara tanıtılan, ‘ Homo Erectus ‘ Bu yılda aynı konferansın devamı yapıldı.
Konferansa katılanlar için Paris’in 13 bölge belediyesinin toplantı salonunda kokteyl verildi. Paris’te yaşayan ve bilime katkıda bulunmayı görev Kabul ettiklerini söyleyen, Ahmet Kızıl ve Nuri Yiğit adlı vatandaşlarımızın organize edip üstlendiği kokteylde sunulan Türk mutfağının leziz yiyecek ve içecekleri Paris’teki Elysees Ottoman tarafından hazırlandı. Kokteyl esnasında, konferansın konusu üzerine, paléo-anthropologue Amélie Vialet kısa bir tanıtım konuşması yaptı ve daha sonra T ürkiye’deki çalışmalar üzerine Ayla Sevim Eyrol ile Prof. Dr. Mehmet Cihat Alçiçek, slayt gösterimiyle ‘ Homo Erectus ‘ veya diğer adıyla ‘Denizli adamı kocabaş’ ile ilgili bilgi verdiler.
Prof. Dr. Mehmet Cihat Alçiçek, “Denizli kentinin Honaz ilçesindeki Kocabaş semtinde 2002 yılında mermer ocağında taş kırımında tesadüfen bulunan, insanın atası olarak adlandırılan ‘Homo Erectus’ (dik durabilen insan) fosili olarak da belirtilen ve inceleme sonucu fosilin 500 bin yıllık olduğu kanısına varılan 20-40 yaşlarında, siyah tenli bir erkeğe ait olduğu tesbit edilen 500 bin yaşındaki bu kafatası fosilinin keşfi insanlık tarihine, bilim dünyasına ilk insanların dünyaya dağılışları konusunda önemli ipuçları sağladığı ve ışık tuttuğunu açıkladı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

7 + 3 =