FRANSA DİTİB 2’NCİ KİTAP FUARI’NI PARİS’TE AÇTI

1,314
1 Nisan 2018 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

DİTİB Paris tarafından 30-31 Mart ve 1 Nisan 2018 tarihleri arasında Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen ve hem Türkçe hem de Fransızca ilim, tarih, sağlık, roman ve din gibi pek çok farklı dallardan kitapların sergilendiği 2’nci Kitap Fuarı büyük ilgi gördü.

Paris’in Bagnolet semtindeki DİTİB’in merkezinde okurların beğenisine sunulan Fuarın açılışı Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Türkiye’nin OECD nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdem Başçı, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin, Paris Din Hizmetleri Müşavir Vekili Dr. Fevzi Hamurcu ve Fransa DİTİB yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Paris Din Hizmetleri Müşavir Vekili. Dr. Fevzi Hamurcu, Kitap Fuarı’nın açılış kurdelesini kesmeden evvel, fuarın düzenleyicisi olarak davetlilere kısa bir hoş geldiniz konuşması yaptı ve “bu sene ikincisini düzenledikleri fuarın sırasıyla Paris, Lyon, Strazburg ve Bordeaux kentlerinde de açılacağını” belirterek sözü Büyükelçi İsmail Hakkı Musa’ya bıraktı.

“GENÇLER İLGİLİ” Konuşmasına gençlerin katılımından duyduğu mutluluğu dile getirerek başlayan Büyükelçi Musa, “Buluşmamızın amacı tam da gençlere nasıl daha iyi bir gelecek hazırlanabilir, onlara nasıl daha donanımlı ve daha güçlü bir alt yapı sağlanabilir, onları geleceğimize daha emin adımlarla yürüyebilecek gençler olarak nasıl yetiştirebiliriz, bunun arayışıdır.” dedi.

“DİTİB bir dönüşüm yaşıyor” Büyükelçi Musa dinleyicileri şaşırtan bir de müjde verdi: “Sayın Müşavir vekilimizin söylemediği bir gerçek var: DİTİB temel bir dönüşüm yaşıyor. Fransa’ya Türk göçüyle birlikte tesis edilen, yapılanan, örgütlenen ve vatandaşa hizmet getirmekte sürekli daha özverili bir çabanın gayreti içinde olan DİTİB bir dönüşüm yaşıyor.

Kendini aşmaya dönük bir dönüşüm. Ve bu dönüşüm artık sadece organizasyonel değil, bizzati amacı temel meselemiz olan eğitim meselesine de birinci elden vaziyet etmek. Bunun için DİTİB olarak, Müşavirlik olarak sizlere bir müjdesi var.

Kendileri söylemeye cesaret edemiyor, o yüzden müjdeyi ben vereyim: DİTİB, toplumumuza, vatandaşımıza layık, bu gençlere gururla sunabileceği daha geniş bir mekanın arayışı içinde. Bunun için kendisine en az bir yıl, en fazla da iki yıllık bir süre tahdidi verdi. Bunu gerçekleştirebileceğini umuyoruz. Hiç şüpheniz olmasın ki vatandaşımızın duaları da sizinle Hocam.

Siz DİTİB olarak herşeyi yapın. Burada kilit DİTİB oluyor. Vatandaşların beklentilerine cevap verecek geniş, rahat, ferah, aydınlık mekanlar bulacağız diyoruz. Hep beraber bugün bir araya gelmemize vesile olan Kitap Fuarı’nın vatandaşlarımıza, ülkemize ve DİTİB’e hayırlı olmasını diliyorum ve böyle bir organizasyonu tertiplediğiniz için tekrar teşekkür ediyorum.”

Paris DİTİB tarafından 2’ncisi düzenlenen Kitap Fuarı ziyaretçiler tarafından büyük beğeniyle gezildi ve bilhassa fuarı gezen öğrencilerin tarihi ve dini kitaplara yoğun ilgisi dikkatlerden kaçmadı. Konuk yazarlar ise kitaplarını imzalayıp, okurlarla sohbet etme fırsatını buldular.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 73 = 78