FRANSA TÜRK FEDERASYON GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ VERDİ

159
1 Nisan 2024 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa Türk Federasyon yönetimi ve üyeleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaşlarımızla iftar yemeğinde bir araya geldi. Elysee Düğün Salonu’nda verilen iftar yemeğine, T.C. Stuttgart Başkonsolosu Serdar Belentepe, T.C. Paris Büyükelçiliğini temsilen Büyükelçilik Müsteşarı Atakan Ezgü, Türk Federasyon bölge ve dernek başkanları yanı sıra çok sayıda vatandaşlarımız katıldılar.

Türk Federasyon İftar Yemeğine katılan vatandaşlara konuşan Başkonsolos Serdar Belentepe, birlik ve beraberliğin önemine dikkati çekti. Bugün burda sizlerle birlikte olmaktan bu güzel iftar sofrasını paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Hepinizin bildiği üzere Ramazan ayı biz müslümanlar içinen değerli bir zaman dilimidir bu ay manevi arınma kardeşlik, bereket, birlik ve huzur gibi ulvi değerlerin yoğun bir şekilde yaşandığı müstesna bir dönemdir. Ramazan ayı Kur’anı Kerim’de adı anılan tek aydır ve 11 ayın sultanı olarak kabul edilmektedir.

Ramazan ayı berekettir zerafettir Ramazan da paylaşma, yardımlaşma ve kardeşlik duyguları ön plana çıkar. Ramazan ayında kurulan iftar sofraları insanların buluşmasına hoş sohbetlerin yapılmasına ve insanların birbirlerini daha iyi tanımasına, anlamalarına vesile olmaktadır. Bu anlamda güzel bir şekilde güzel duygular temenni ediyorum hepinizi gönülden selamlıyorum kucaklıyorum teşekkür ediyorum ” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Fransa Türk Federasyonu başkanı Orhan İlhan, Yaptığı konuşmada şunları ifade etti. ” Önce değerli dava arkadaşlarım, teşkilatımızın kıymetli bölge başkanları, teşkilat başkanları, geleceğimizin temsilcisi sevgili gençler hepiniz Fransa Türk Federasyonu’nun organize etmiş olduğu geleneksel iftar programına hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Bugün bizlerle beraber olup salonumuzu şereflendiren başta Türkiye Cumhuriyeti Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe beyefendi olmak üzere Büyükelçiliğimizi temsilen Müşteşar Atakan Ezgü, Sivil Toplum Kuruluşları, STK temsilcileri değerli başkanlarımız ve bizlerle beraber olan siz değerli gönüldaşlarım hepiniz adına bütün misafirlerimiz hoş geldiniz sefalar getirdiniz, hoş gelmişsiniz efendim.

Bu anlamlı çok duygusal ve bereketi, rahmeti bol olan bir ay ramazan ayının bereketinden mağfiret faziletinden başta sizler olmak üzere dualarımız hepimizi rabbim şereflendirsin. Ramazan ayı elbette ki birlikte olma beraber olmak paylaşabilmek, onlarla beraber de barış olan bir ay, ama sade şunu belirtmek isterim, hüzünlü de bir karşılama, çünkü gözyaşının da aktığı bir dönem içerisindeyiz. Başta Doğu Türkistan’da kardeşlerimiz olmak üzere aynı şekilde Filistin’de de gözyaşı dinmedi onun da burukluğu içerisinde bir ramazan yaşıyoruz. Rabbim onların da yardımcısı olsun. Ben Fransa Türk Federasyonu başkanı olarak sizlere böyle güzel bir akşam da beraber olduğumuz için tekrar teşekkür ediyorum.

Bugün Ülkemizde mahalli genel idare seçimleri gerçekleşti, seçimler, Milletimize vatanımıza hayırlar getirmesini yüce rabbimden niyaz ediyorum. Sizlerle şu sözlerime değinerek konuşmamı sonlandıracam. Bizlerin yetişmesinde Türk-İslam Ahlak ve Fazileti Türklük gurur ve şuuruyla bizlerin yetişmesinde büyük emekleri olan ve bu Fransa Türk Federasyonu Fransa’da ve Avrupa’da ve Türk dünyasında, Türk Milletinin derdini dert edinen cennet mekan Başbuğumuzun hakka yürüyüşünün 27’nci yılını dört gün sonra, 4. Nisan’da Başbuğumuzu da rahmetle, minnetle anıyorum.

Rahmetlinin bizlere emaneti olan en büyük Fransa’da bırakmış olduğu armağanı olan Fransa Türk Federasyonu, Ülkü Ocakları, bizler de onun bıraktığı emaneti iyi bilen onun bırakmış olduğu kriterleri, örfleri 9. Işık önderliğinde yakmış olduğu ışıkla beraber o Işık doğrultusunda da onun bize bıraktığı haraketi, davayı bilge lider Devlet Bahçeli önderliğinde sahip çıkacağımıza onun emanetini bırakmayacağımıza onun evlatları olarak burdan kendilerini rahmetle tekrar o sözü tekrarlamış oluyorum. Cenabı Allah yar ve yarımcınız olsun. Tekrar Ramazan ayınız mübarek olsun. Allah nice ramazanlarda birliğimizi dirliğimizi daim eylesin tekrar buluşmak üzeri rabbim sağlık afiyet versin evlerinize yuvalarınıza huzurlu sağlıklı günler olsun. Hepinizi tekrar sohbet ve muhabbetlerimle selamlıyorum saygıyla sevgiyle hayırlı akşamlar diliyorum. Sağ olun var olun. “sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

4 + 5 =