FRANSA’DA TÜRKİYE ÜZERİNE YAYINLANAN ATATÜRK VE ERDOĞAN İKİ FARKLI KİTAP

1,587
29 Ocak 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’te “Fransa’daki Türk dostları” olarak bilinen bir grup tarafından 1949 yılında kurulan ve Fransa’nın eski Ankara Büyükelçisi Fernand Rouillon’un girişimiyle 1985 yılında yeniden canlandırılan Fransız-Türk Komitesi tarafından Paris’teki Protestan İlahiyet Fakültesi’nin konferans salonunda düzenlenen panelde, Türkiye üzerine yazılmış iki kitap tanıtıldı. Ali Kazancıgil’in yönettiği panelde, Daha evvel de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk üzerine yazdığı kitapları bulunan Fransız yazar Alexandre Jevakhoff’un geçen yıl yayınlanan “Kemal Atatürk, père fondateur de la Turquie “ (Türkiye’nin kurucusu Kemal Atatürk) adlı kitabı üzerine konuştu.
Alexandre Jevakhoff, konuşmasında, Türkiye Cmuhriyeti’nin kuruluşundan bu güne kadar, Atatürk’ün devrimlerinden sonra gelen liderlerin, Cumhurbaşkanları ve Başbakanların da son yıllara kadar Cumhuriyet rejimi ve laiklik ilkesini benimsediklerini dile getiren Jevakhoff, son yıllarda durum geçmiş yıllardan farklı bir şekilde gelişmeye başladığını, anayasa değişikliği konusunda ise mevcut anayasa da yer alan 4 maddenin değişmeyeceği konuşuluyor, bu maddeler içerisinde laiklik ilkesi de bulunuyor. Bir kaç ay sonra yapılması planlanan başkanlık referandum sonrası göreceğiz “dedi
İstanbul’daki Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Jean-François Perugia’nun yazdığı geçen yıl yayınlanan “Erdogan. Nouveau père de la Turquie? », (Erdoğan Türkiye’nin yeni ATA’sımı ?) adlı kitap tanıtıldı. İki kitabın yazarının konuşmacı olarak davet edildiği Panalde konuşan Jean-François Perugia, başarısız 15 Temmuz darbesi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir anda başkomutanlık payesiyle gündeme geldiğini, Yeni kapıda yapılan miting ile sonrasında gelen başkanlık tartışmaları gibi bir çok konuya dikkat çektiği konuşması, salonda bulunan katılımcıların soru ve cevaplarıyla son buldu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 63 = 72