FRANSA’DA YAŞAYAN KELDANİLERİN MUTLU GÜNÜ 2’NCİ KİLİSEYİ AÇTILAR

2,788
8 Mart 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’den ve Irak’dan gelip Fransa’ya yerleşen Keldaniler Paris’te ikinci Kiliselerini açtılar. Fransa’ya Türkiye’nin güneydoğusundan yaklaşık 30 yıl evvel gelip, başkent Paris’in kuzey banliyösü Sarcelles, Ville le Bel ve Arnouville banliyölerine yerleşen yaklaşık 25 bine yakın Keldani, 10 yıl evvel inşa ettikleri Sarcelles’deki Paroisse-Thomas A Potre kilisesinin yetersiz kalması üzerine 3 yıl evvel temeli Arnouville kasabasına atılan ikinci kilise kısa bir sürede inşa edip bitirildi. Düzenlenen bir törenle açılışı yapılan yeni inşa edilen Saint-Jean Apotre isimli kilisenin temeline sembolik olarak Türkiye’den getirdikleri taş koymuştu.
Arnouville ve çevresinde yaşayan Keldani Camiasının ihtiyacını karşılaması için inşa edilen Saint-Jean Apotre kilisesinin açılış törenine dünyadaki tüm Keldanilerin ve Babil Keldanileri Patriği Mar Louis Raphaël 1. Sako Bağdat’tan özel olarak açılış için gelirken, yardımcısı Caritas Irak Başkanı Mar Shlemon Warduni, İran Keldani Episkoposu Mar Ramzi Garmo, Avrupa Keldani Kilisesi Sorumlusu Piskopos Mar Basileos, o Mar Yousef Thomas, Kerkuk Keldani Episkoposu,Türkiye Keldani-Asuri Ruhani Reisi Francois Yakan, Fransa’daki Orta Doğu Katolikleri’nin temsilcisi Son Eminence Le Cardinal Andre Vingt-Trois gibi din adamları ile Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu, Irak’ın Paris Büyükelçisi Fareed Yasseen hazır bulundu.
Sarcelles ve Arnouville kentinin belediye başkanları Kilisenin açılışında hazır bulundu.Davetliler arasında yer alan Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Kilisenin açılışıyla ilgili yaptığı konuşmada, biliyorum çoğunuz Türkiye’den ve Irak’dan geldiniz ve şimdi bizim vatandaşımız olarak burda yaşıyorsunuz. Son yıllarda Suriye ve diğer yerlerden gelenler de sizlere katıldı. mevcut kiliseniz yetirsiz kaldığı için ikinci kiliseyi bugün açtınız daha sonra biliyorum üçüncü kilise için ihtiyacınız olacak onu da açarsınız “şeklinde konuştu.
İçişleri Bakanı Cazeneuve’un konuşmasının ardından Kürsüye Arnouville Belediye Başkanı Pascal Doll geldi ve Kilisenin açılışı ve Keldani toplumundan sitayişle söz etti ve kürsüyü Sarcelles Belediye Başkanı François Pupponi’ye bıraktı. Keldani Camiasını çok iyi tanıdığını ifade eden Pupponi, ilk Keldani kilisesinin belediye başkanlığını yürüttüğü Sarcelles’de inşa edildiğini hatırlattı ve Keldanilerin Fransa’ya çok iyi bir şekilde uyum sağladıklarını ve bir çok konuda belediye olarak çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Yeni ve ikinci kilise’nin açılışı dolayısıyla, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Keldanilerin açılış için Paris’e geldikleri görüldü. Kilisenin inşa edildiği semt yakınlarında oturan Keldanilerin de açılış için kiliseye akın etmesi üzerine Tıklım tıklım dolan Kilisenin içerisi yetersiz kalınca davetlilerin çoğu kilisenin girişindeki geniş alana yerleştirilen dev ekranlarda açılış törenini izlediler. Paris Keldani Katolik Cemaati Ruhanisi, Türk vatandaşı Rahip Michael Dumand, Yeni ve ikinci kilisenin açılışıyla ilgili şu bilgileri verdi: 10 Yıl evvel Sarcelles semtine açtığımız Paroisse-Thomas A Potre kilisesi yetirsiz kaldığı için ikinci bir kilise açmak ihtiyacını duyduk. 3 yıl evvel temeli atılan yeni kilisemiz Keldani camiasının katlıkalırya kısa sürede tamamlandı ve bugün açılışını yaptık.
Arnouville kasabasına inşa edilen ikinci Keldani kilisesi ihtiyacı karşılıyacağını düşünüyoruz. Biz keldaniler için diğer kilisemizin önemi ilk açtığımız kilise olduğu için, ikinci ve yeni kilisemizin özelliği ise Türkiye’den özel olarak getirilen sembolik 4 parça taş, İzmir Efes’teki Meryem Ana Kilisesi ile Silopi’nin Aksu köyünde bulunan Azize Şmoni Kilisesi, Hakkari’nin Beytüşşebap ilçesindeki Kovankaya köyündeki Azize Şmoni Manastırı’ndan getirilen taşlar olması, Bu taşları bizim Türkiye ile bağımızı koparmammızı sağlıyor. Kilise’nin ismi ise malum Saint-Jean Apotre Türkiye’de yaşımış ve Fransa’ya yerleşip Fransa’da Hıristiyanlığın artmasına çok büyük katkısı olmuştur. Bundan dolayı ikinci kilisemize bu ismi verdik.
Açılış törenine katılan bir çok davetlilerimiz arasında Türkiye’nin bizim ülkemizin Büyükelçisi Sayın Hakkı Akil, yoğun işlerinden dolayı ve başka bir proğramla bizim proğramın çakışmasından dolayı fevkalade arzu etmemize rağmen katılamadı. Onun yerine Türkiye’nin Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu katıldı çok memnunuz bizleri bu mutlu günümüzde Türkiye devletimiz yalnız bırakmadı “dedi.
Kilise açılışında hazır bulunan Türkiye’nin Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu, Açılış sonrası kısa bir açıklamada bulundu: Paris’teki Keldani vatandaşlarımız sağolsunlar kendileri kilisenin açılışına davet ettiler. Bu anlamlı mutlu günlerinden yanlarında olmamızı istediler. Bizde bu daveti memnuniyetle kabul ettik. Onlarla beraber bu kilisenin açılışında bu önemli günde onların mutluluğunu paylaşmaya geldik “dedi. Kilisenin açılış töreninin ardından resepsiyon verildi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 54 = 63