FRANSIZ AŞIRI SAĞ VATANSEVERLERİ İÇİN PARİS’TE FENER ALAYI DÜZENLEDİ

335
8 Ocak 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da aşırı sağın Paris’te yürüyüş düzenleme izni İçişleri Bakanı Gerald Darmanin tarafından “kamu düzenini bozma riskinin yüksek olması” iddia etmesi üzerine ve bu isteği doğrultusunda, aşırı sağın, fener alayı yürüyüşü düzenleme talebi valilik kararnamesi ile yasaklanmıştı, ancak Paris idari mahkeme, yürüyüşü düzenlemek isteyen dernek ve düzenleyici organizatörlerin lehine karar verdi.

Fransız aşırı sağına göre vatansever Azize olarak kabul edilen « Geneviève « Onuruna akşam üzeri başkent Paris’te fener alayı düzenleme istekleri İçişleri Bakanı Darmanin’in isteği doğrultusunda Paris Valiliğince yasaklanmış. Ama Paris İdari Mahkemesi yürüyüşün düzenlenmesine izin verdi. Fener alayı yürüyüşü gerçekleşti ve yaklaşık 400 kişiye yakın ber katılımın olduğu öğrenildi.

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, Valiliğe gerekce olarak 7 Ocak Cumartesi günü Paris’te yapılması planlanan 18’nci Saint Geneviève onuruna yapılacak fener alayı yürüyüşünün “Kamu düzenini bozmaya yönelik güçlü riskler” olduğunu gerekce gösteren Bakan, aslında, “La Cocarde Étudiante, Gud Paris, Division Martel, Luminis” gibi birkaç aşırı sağcı grubun veya hatta dağılmış bazı aşırı sağ hareketlerin üyelerinin varlığından çekindiği de ileri sürülüyordu.

Paris Valiliği tarafından yasaklama kararnamesi, o gün Paris’te “polisin önemli ölçüde başkentte yapılacak olan birkaç önemli gösteri ve yürüyüşler için seferber olacağı vurgusu yapılmıştı. Başta Sarı Yeleklilerin gösterisi olmak üzere, Charlie Hebdo saldırılarının 8’nci yılı anma töreni ve aynı zamanda suikasttan iki hafta sonra 10 Yıl evvel suikast sonucu öldürülen üç kadın için Fransa’daki Kürt Derneklerinin Cumhuriyet Meydanı’nda yapacakları gösteri güvenlik için örnek gösterilmişti.

Geçen yıl Ocak ayında geçit törenine gölge düşüren olaylardan sorumlu tutulan aşırı sağ dernek, güvenlik hizmeti sayesinde bunları kontrol altına almayı başardığını reddediyor.” Yürüyüşümüzün maruz kaldığı rahatsızlık, anma törenine katılanlara defalarca saldırmaya çalışan aşırı sol milislerin neden olduğu iddia ” ediliyor. Derneğin avukatı, devletin organizatörlere ve derneğe mağdur edildikleri için 1.500 Euro ödemesi gerektiğini ileri sürüyor.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

4 + 3 =