PARİS 54’NCÜ ” PARİS AİR SHOW” FUARI AÇILDI

425
22 Haziran 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te 54’ncü “Paris Air Show” Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Dünyanın sayılı büyük uluslararası havacılık Fuarı olarak da adlandırılan “Paris Air Show” pandemi nedeniyle verilen 4 yıl aradan sonra kapılarını yeniden açtı.

Paris Bourget Havalimanı’nda bu yıl 54’üncüsü düzenlenen ” Paris Air Show” Fuarı pandemi sonrası ilk fuar olması nedeniyle beklenilenden büyük ilgi gördü. Sivil havacılık sektörü en yeni uçak modellerini sergileme imkanı bulduğu Fuar’da Boeing, Airbus, Embraer gibi uçak üretici firmaları yeni uçak modellerini Paris’te görücüye çıkardı.

Sivil havacılık uçaklarının yanı sıra, askeri ve özel jet alanında da F-35 üreticisi Lockheed Martin ve Rafale savaş uçaklarının üreticisi Dassault gibi firmalar çok sayıda hava aracı sergileyip ilgi odağı oldu. Ticari jumbo jetlerden prototip elektrikli uçaklara ve geleceğin ulaşım aracı olarak öngörülen “uçan taksilere” kadar, Amerikan F-35’inden ABD Hava Kuvvetleri’nden süpersonik bombardıman uçağıyla birlikte 158 uçak, insansız hava aracı ve helikopteri fuar’da görmek mümkün.

Paris Air Show, fuarı bu yıl, “Karbonsuz yakıtlar ve istihdam” ağırlıklı olarak düzenlenirken, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş nedeniyle Rusya’nın yer almadığı “Paris Air Show “‘da 47 ülkeden 2 bin 500 katılımcı firma bulunuyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) standı da sektör temsilcilerinin ve medyanın ilgisini çeken firmalar arasında bulunuyor.

Airbus, Boieng ve Embraer gibi Uluslararası büyük firma stadlarının arasında yer alan TUSAŞ, Gökbey, Atak 2 ve T925 helikopterleri, Anka, Aksungur, Şimşek drone’ları ve Hürjet modelinin yer aldığı Türkiye standı ziyaretçilerin odak noktası oldu. Bourget Havaalanı’nda 19 Hazıran’dan 25 Haziran’a kadar sürecek fuara, 300 binden fazla kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

6 + 2 =