TÜRKİYE’NİN PARİS BAŞKONSOLOSLUĞU’NDA 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA TÖRENİ

1,117
10 Kasım 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni Düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 83. yılında Türkiye’de olduğu gibi Türkiye’nin ülke dışında bulunan birçok Türk dış temsilciliklerde düzenlenen törenlerle anıldı.

Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’nda düzenlenen tören, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını için alınan tedbirler nedeniyle kısıtlı bir katılımla gerçekleşti. Törene, Paris’teki bazı sivil toplum örgütü temsilcileriyle birlikte bazı vatandaşlar ve Başkonsolosluk çalışanları katıldı.

10 Kasım Atatürk’ü anmak için düzenlenen tören dolayısıyla kısa bir konuşma yapan Konsolos Reyzan Acar, kısaca şunları söyledi ; Bugün ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyata uğurlanışının 83. yıl dönümünü anmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz.

Atatürk deyince hangi yönlerini hatırlarız ? Atatürk’ün kurtuluş mücadelesine önderlik eden başarılı bir asker, başarılı bir devlet adamı, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve inkılapçı yönünü hatırlarız. Atatürk denilince. Atatürk’ün en önemli yönü nedir derseniz Atatürk ölüm kalım mücadelisi verdiği anda dahi yılmayan bağımsızlık uğruna hayatını feda etmeye hazır bir duruşun lideridir ruhu şaad olsun”dedi

Tören, Konsolos Acar’ın bu kısa konuşmasının ardından bir dakikalık saygı duruşuyla başladı ve Milli Marşımız olan İstiklal marşımız okundu. Törenin son bulmasıyla birlikte törene katılan bazı vatandaşlar, tören için hazırlanan anma kürsüsü önünde Atatürk büstü ve Türk Bayrağı önünde hatıra fotoğrafı çekildiler.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 18 = 28