TÜRKİYE’NİN PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN 99’NCU KURULUŞ YILI KUTLANDI

573
28 Ekim 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıl dönümü, Fransa’nın başkenti Paris’te Türkiye Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner’in ev sahipliğinde Büyükelçilik rezidansında düzenlenen kutlama resepsiyonı 27 Ekim Perşembe günü verildi. 29 Ekim hafta sonuna denk gelmesinden dolayı kutlama iki gün evvele alındı.

29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlamasına gelen davetlileri Büyükelçi Onaner ile Türkiye’nin UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Gülnur Aybet ve Paris Büyükelçiliği Askeri Ataşesiyle birlikte karşıladılar. 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlama proğramı çerçevesinde, Paris’temi bir Türk Sanat Müziği Korosu Fransa’nın Milli Marşı La Marseillaise ile Türk Milli Marşı İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Büyükelçisi Ali Onaner, 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlama vesilesiyle yaptığı konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılına 1 yıl kaldığına dikkat çekti ve Cumhuriyet’in kazanımlarından gurur duyduklarını ifade eden Büyükelçi Onaner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim kutlama mesajını okudu.

Büyükelçi Onaner, Türkiye’nin Paris’te 1797 yılında Büyükelçilik açtığını dile getirdi ve Paris’e verilen öncelik, Türkiye ile Fransa arasındaki asırlık bir tarihe dayanan dostluk ve ittifak ilişkisinin bir yansıması olduğunu, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman ve Fransa Kralı Birinci François arasındaki tarihi ilişkiyi gösterdi.

Türkiye ve Fransa’nın NATO’da müttefik iki büyük Avrupa devleti olduğuna değinen Ali Onaner, yabancı dillerde giderek Türkiye’nin isminin Türkçe kullanımının her geçen gün arttığını ve bunun yaygınlaşacağını ” söyledi. 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlamalarına
Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe, Paris Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Fatma Özsoy,Paris Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Suna Timur Ağıldere , Fransız Senatör ve Milletvekilleri ile Türk Sivil Toplum Örgütü temsilcileri, dost ülkelerin Büyükelçileri ve askeri Ateşeleri, Paris’teki iş çevreleri ve Paris’teki Türk vatandaşları katıldı.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

84 + = 87