TÜRKİYE’NİN UNESCO’YA HEDİYE ETTİĞİ İZNİK ÇİNİLERİ SERGİLENİYOR

448
18 Kasım 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumuna UNESCO’ya hediye ettiği İznik Çini panolarının açılışını Paris UNESCO Merkezi’nde Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran yaptı. Kıran, UNESCO’da düzenlenen İznik çini panolarının açılışında yaptığı konuşmada, burada bulunmaktan son derece mutluyum “dedi.

Türkiye’nin UNESCO nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Altay Cengizer’in 40. Genel Konferans Başkanlığı döneminde Türkiye olarak yaptıkları katkıların bir sembolü olarak çini panolarını UNESCO Genel Merkezi duvarına konulan İznik Çinileri 2 yıl süresince sergileneceğini belirtti.

UNESCO’nun evrensel barış ve birlik mesajlarını kültürel olarak zengin bir dünyada yaymasına katkıda bulunmaya devam edeceğiz. UNESCO ile iş birliğimizi eskiden olduğu gibi gelecekte de devam edeceğini ifade eden Kıran, Bu el yapımı İznik çini panoları iş birliğimizin önemli bir işareti olarak düşünüyoruz “dedi .

Konuşmanın ardından Selim Yavuz Kıran, Altay Cengizer ve UNESCO Genel Direktör Yardımcısı Nicholas Jeffrey, ile birlikte İznik çini panolarının açılış kurdelelerini kestiler.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

68 + = 78